BRATISLAVA – hrad, pod ktorým býva čert

Bratislava, mesto s bohatou históriou, sa pýši dvoma hradmi, ktoré sú nielen architektonickými skvostami, ale aj svedkami dôležitých udalostí. Bratislavský a Devínsky hrad ponúkajú návštevníkom nielen pohľad na minulosť, ale aj nezabudnuteľné zážitky. Mohli by sme o nich povedať, že sú to dva klenoty Bratislavy, ktoré rozprávajú príbehy dávnych čias.

História


Bratislavský hrad, majestátne sa týčiaci nad Dunajom, je nielen dominantou hlavného mesta Slovenska, ale aj svedkom bohatej histórie, ktorá sa prelína s osudmi krajiny od praveku až po súčasnosť. Jeho strategická poloha lákala osídlenie už v dávnych dobách, pričom stopy prvých obyvateľov siahajú až do neolitu. Neskôr sa na hradnom kopci vystriedali Kelti, Rimania a Germáni, ktorí využívali jeho výhodnú polohu na kontrolu okolia.

V 9. storočí, v období Veľkej Moravy, sa na mieste dnešného hradu nachádzalo významné hradisko, ktoré zohrávalo kľúčovú úlohu v obrane územia. Archeologické nálezy svedčia o existencii trojloďovej baziliky, čo dokazuje významné postavenie hradiska v rámci Veľkomoravskej ríše. Po zániku Veľkej Moravy sa hrad stal súčasťou Uhorského kráľovstva a v 11. storočí sa stal sídlom župy a dôležitým obranným bodom.

V 16. storočí, po obsadení Budína Turkami, sa Bratislava stala korunovačným mestom uhorských kráľov a hrad korunovačným sídlom. Toto obdobie prinieslo hradu rozkvet a význam, ktorý trval až do 18. storočia, kedy za vlády Márie Terézie prešiel rozsiahlou prestavbou a stal sa luxusnou rezidenciou. Po smrti panovníčky však hrad stratil svoj význam a začal chátrať.

Rok 1811 sa stal pre hrad osudným, keď ho zničil rozsiahly požiar. Nasledujúcich takmer 150 rokov bol hrad ruinou, ktorá pripomínala slávnu minulosť. Až v 20. storočí sa začala rozsiahla rekonštrukcia, ktorá mu vrátila jeho pôvodnú krásu a majestátnosť. Dnes je hrad sídlom Historického múzea Slovenského národného múzea a miestom pre reprezentačné účely. V roku 1992 sa stal svedkom významnej udalosti, keď na ňom bola podpísaná Ústava Slovenskej republiky.

Devínsky hrad je jedným z najstarších a historicky najvýznamnejších hradov na Slovensku. Jeho bohatá história siaha až do praveku, pričom strategická poloha Devínskeho brala lákala osídlenie už od nepamäti. Archeologické nálezy dokazujú prítomnosť Keltov a neskôr Rimanov, ktorí využívali toto miesto ako súčasť obranného systému Limes Romanus.

V 9. storočí sa Devín stal významným hradiskom v rámci Veľkomoravskej ríše. Podľa historických prameňov tu sídlil knieža Rastislav, ktorý privítal svätých Cyrila a Metoda. Po zániku Veľkej Moravy sa Devín stal súčasťou Uhorského kráľovstva a v 13. storočí bol postavený kamenný hrad, ktorý nahradil staršie opevnenie. Hrad zohrával dôležitú úlohu v obrane západnej hranice Uhorska.

V 18. storočí hrad postupne strácal svoj vojenský význam a chátral. V roku 1809 bol hrad zničený napoleonskými vojskami. V 19. storočí sa Devín stal symbolom slovenského národného obrodenia, keď Ľudovít Štúr a jeho stúpenci podnikli na hrad pamätnú vychádzku, ktorá sa stala symbolom národného povedomia.

V 20. storočí sa začal archeologický výskum hradu, ktorý priniesol cenné nálezy. Hrad Devín bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a dnes je obľúbeným turistickým cieľom, ktorý ponúka pohľad do bohatej histórie Slovenska. Devínsky hrad sa nachádza na strategickom mieste, kde sa stretávajú rieky Dunaj a Morava, a bol svedkom mnohých dôležitých historických udalostí, vrátane príchodu svätých Cyrila a Metoda. Je symbolom slovenskej histórie a národnej identity. V roku 1961 bol hrad Devín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Prečo navštíviť hrady


a čo vás čaká

Bratislavský hrad je nielen ikonickou dominantou hlavného mesta Slovenska, ale aj miestom, ktoré v sebe ukrýva bohatú históriu a kultúru, a preto by nemal chýbať na zozname miest, ktoré musíte navštíviť. Hrad je svedkom dôležitých historických udalostí, ktoré formovali našu krajinu, a ponúka možnosť ponoriť sa do minulosti prostredníctvom expozícií Slovenského národného múzea. Korunná veža, najstaršia zachovaná časť hradu, bola miestom, kde sa uchovávali uhorské korunovačné klenoty, čo len podčiarkuje jeho historický význam. Hrad je tiež dejiskom významných kultúrnych podujatí, ako sú Hradné slávnosti a Bratislavské korunovačné dni, ktoré oživujú históriu a tradície. Okrem historického a kultúrneho významu ponúka Bratislavský hrad aj nádherné výhľady, ktoré berú dych. Z hradných terás sa naskytá úchvatná panoráma Bratislavy, rieky Dunaj a okolitej krajiny, a z Korunnej veže si môžete vychutnať jedinečný pohľad na celé mesto. Hrad prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá mu vrátila pôvodnú krásu, a jeho honosné interiéry, vrátane barokovej záhrady, sú pastvou pre oči. Hradný kopec skrýva mnohé tajomné podzemné chodby a pivnice, ktoré dodnes lákajú zvedavcov.

Devínsky hrad je pre rodiny s deťmi ideálnym cieľom výletu, pretože v sebe spája historické poznávanie s aktívnym trávením času v prírode. Deti tu majú možnosť nielen sa hravo učiť o dôležitých kapitolách našej histórie, ale aj si užiť dobrodružné objavovanie ruín starobylého hradu. Pútavé príbehy o Keltoch, Rimanov, Veľkej Morave a stredovekých rytieroch, ktoré sa k hradu viažu, podnecujú detskú fantáziu. Interaktívnym spôsobom sa môžu zoznámiť s archeologickými nálezmi, ktoré im priblížia život ľudí v dávnych dobách. Navyše, výhľad na sútok riek Dunaja a Moravy a okolitú krajinu je pre deti fascinujúci a zanechá v nich nezabudnuteľný dojem. Prechádzka po hradnom areáli im poskytne priestor na prebehávanie, objavovanie zákutí a hranie sa na rytierov a princezné. Okolie hradu ponúka turistické chodníky, ktoré sú vhodné na nenáročné prechádzky s deťmi, takže si môžete užiť spoločné chvíle v prírode. V neposlednom rade, hrad sa nachádza v prírodnom prostredí, kde si deti môžu užiť čerstvý vzduch a pohyb.

Tipy


pre malých dobrodruhov

Okolie Bratislavského hradu ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých miest a aktivít, ktoré sa oplatí preskúmať:

  • Historické centrum: Prejdite sa malebnými uličkami Starého Mesta, navštívte Hlavné námestie, Michalskú vežu a Dóm sv. Martina.
  • Múzeá a galérie: Nezabudnite na Múzeum mesta Bratislavy, Slovenskú národnú galériu alebo Galériu mesta Bratislavy.
  • Plavba loďou po Dunaji: Vydajte sa na plavbu loďou a spoznajte hlavné mesto z inej perspektívy.

Aj okolie hradu Devín ponúka miesta, ktoré sa oplatí vidieť:

  • Sandberg: Táto paleontologická lokalita je známa nálezmi skamenelín treťohorných živočíchov. Je to ideálne miesto na prechádzku a objavovanie unikátnej prírody.
  • Devínska Kobyla: Najvyšší vrch Malých Karpát ponúka nádherné výhľady na okolie. Môžete si tu urobiť turistickú túru alebo cyklotúru.
  • Rímska strážna veža: Na Devínskej Kobyle sa nachádzajú zvyšky rímskej strážnej veže, ktoré sú svedectvom rímskej prítomnosti v tejto oblasti.

Praktické


informácie:

Bratislavský hrad je ľahko dostupný, nachádza sa v centre mesta a je prístupný pešo, MHD alebo autom. Vstup do areálu hradu je voľný, platí sa len vstup do múzea. Areál hradu je otvorený denne od 08:00 do 22:00.

Hrad Devín je tvorený celoročne, okrem pondelka. Počas letných mesiacov sú otváracie hodiny predĺžené. Prvý vstup začína o 10:00 a posledný 45 minút pred zatvorením areálu. K hradu sa je možné dostať aj loďou po Dunaji.

kontakt


Bratislavský hrad: snm.sk

Wow! Takto to tam vyzerá?

Bratislavský hrad

Wow! Takto to tam vyzerá?

HRAD DEVÍN

Chcete ísť na vlakovýlet?

Nájdite toto miesto na mape.

VIDEO

zašlite nám


tip na výlet

Máš aj ty miesto, ktoré sa ti páči? Možno je to hrad, kde si sa cítil ako princ či princezná, alebo les, kde si stretol rozprávkové zvieratká.

Podeľ sa s Vlakovou patrolou o tvoj tip na výlet. Napíšte nám svoj tip spolu s fotkou a ukáž ostatným deťom, aké krásne miesta máme na Slovensku.

Vlaková patrola má pre teba


furt niečo nové!

Zadajte s maminou alebo tatinom email a my ti dáme vedieť o nových súťažiach, výletoch a podujatiach.

Copyright © Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Všetky práva vyhradené.

Designed & developed by newschool.sk