ČREMOŠNIANSKY TUNEL: zaži vo vlaku ozajstnú tmu

Tajná chodba


do srdca hôr

Čremošniansky tunel je najdlhší železničný tunel na Slovensku, meria neuveriteľných 4 697 metrov, a kedysi bol najdlhší aj v celom Česko-Slovensku. Tunel je taký dlhý, že ak by mal vlak 100 vozňov, stále by ho dokázal ukryť. Predstav si, že sa ponorí do tmy tunela a pomaly prechádza pod vrcholmi Malého Šturca, kde sa stretávajú Veľká Fatra a Kremnické vrchy. Na jednej strane čaká obec Harmanec, na druhej Čremošné – a medzi nimi toto podzemné spojenie.

História


až súčasnosť

Tunel bol postavený v rokoch 1936 – 1940, a to tradičnou metódou razenia tunelov. Stavať ho nebolo vôbec jednoduché – robotníci museli prekonávať tvrdú horninu a nepredvídateľné podmienky pod zemou. Každý úder do skaly bol krokom k tomu, aby vzniklo toto veľkolepé dielo. Počas svojej existencie niesol rôzne názvy, ako Tunel Dr. Edvarda Beneša či Tunel Andreja Hlinku, až napokon získal súčasný názov podľa obce Čremošné. Tunel je súčasťou trate Zvolen – Vrútky, ktorá je známa svojimi 22 tunelmi, hoci pôvodne ich bolo plánovaných len 14. Dnes cez tunel prechádzajú vlaky, ktoré spájajú sever a juh Slovenska, ale jeho tajomná atmosféra láka aj turistov a objaviteľov, ktorí chcú zažiť kúsok histórie na vlastnej koži.

Zaujímavosť -


Proti sile prírody

Keď začali robotníci raziť Čremošniansky tunel pod vrcholmi Malého Šturca, netušili, aké výzvy na nich čakajú. Skala, cez ktorú museli preraziť cestu pre budúci tunel, bola tvrdá, no to nebolo všetko. Jedného dňa prišlo niečo, čo nikto nečakal – pri údere do skaly sa z jej útrob náhle vyvalila voda. Ukázalo sa, že podzemné pramene ukryté pod horami boli také silné, že na niektorých miestach vytekali až 760 litrov vody za sekundu – toľko vody, že by dokázala naplniť veľký bazén za pár minút! Dnes, keď tadiaľ prechádzajú vlaky, možno si ani neuvedomujeme, aké úsilie a odvahu stálo postaviť tento technický zázrak.

Ako sa k tunelu


dostanete

Vaša cesta k tomuto unikátnemu tunelu sa začína na železničnej stanici v Banskej Bystrici, kam vedú priame vlakové spojenia zo všetkých kútov Slovenska. Po príchode do Banskej Bystrice môžete nastúpiť na vlak smerujúci na Vrútky a vystúpiť na zastávke Harmanec jaskyňa. Odtiaľ sa vydajte na turistický chodník, ktorý vás zavedie k južnému portálu tunela. Ak by ste radšej preskúmali severný portál, pokračujte vlakom až do stanice Čremošné. Z tejto zastávky vedie pohodlná pešia cesta priamo k severnému vchodu tunela. Ak chcete zažiť samotný prechod tunelom, nastúpte na vlak Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktorý premáva na trase Zvolen – Vrútky. Z vlaku môžete sledovať, ako sa trať ponára do hôr a tma tunela vás obklopí na niekoľko minút.

Čo ešte vidieť


v okolí?

V blízkosti tunela sa nachádza Harmanecká jaskyňa, známa svojimi bielymi sintrovými útvarmi. Milovníci prírody môžu navštíviť Národný park Veľká Fatra, ktorý ponúka množstvo turistických trás s nádhernými výhľadmi. Neďaleké mesto Banská Bystrica láka historickým centrom a múzeami, kde sa dozviete viac o bohatej histórii regiónu.

Nechce sa rodičom čítať?


Tak si pri zaspávaní vlakové dobrodružstvá vypočujte.

krátky kvíz


čo si si zapamätal z príbehu?

ČREMOŠNIANSKY TUNEL - KVÍZ

1 / 3

Koľko metrov meria Čremošniansky tunel?

2 / 3

Koľko je tunelov na trati Zvolen-Vrútky?

3 / 3

Čremošniansky tunel mal historicky niekoľko názvov, ale podľa čoho sa volá dnes?

Wow! Takto to tam vyzerá?

Chcete ísť na vlakovýlet?

Nájdite toto miesto na mape.

Vlaková patrola má pre teba


furt niečo nové!

Zadajte s maminou alebo tatinom email a my ti dáme vedieť o nových súťažiach, výletoch a podujatiach.

Copyright © Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Všetky práva vyhradené.

Designed & developed by newschool.sk