DETVIANSKA POĽANA – Magické lesy ako z rozprávky

Poľana, pohorie v srdci Slovenska, je miestom, kde sa stretáva divoká príroda s bohatou históriou a kultúrou. Táto krajinná oblasť, ktorá je zároveň najvyšším sopečným pohorím na Slovensku, ponúka návštevníkom rozmanité zážitky. Výnimočná prírodná hodnota Poľany viedla k snahám o jej ochranu. V roku 1981 bola vyhlásená za Chránenú krajinnú oblasť Poľana a neskôr, v roku 1990, bola zaradená do UNESCO.

História


Pohorie Poľana, s charakteristickým kruhovitým masívom, je pozostatkom mohutného stratovulkánu, ktorý bol aktívny v treťohorách. Jeho eróziou vznikla dnešná malebná krajina s hustými lesmi, horskými lúkami a malebnými údoliami. Pohorie je len riedko osídlené, čo prispieva k jeho zachovanej prírodnej kráse. V minulosti bola Poľana zväčša pokrytá rozsiahlymi lesmi, ktoré poskytovali obživu pre obyvateľov okolitých dedín. Drevo bolo cenným zdrojom pre stavebníctvo, kúrenie a rôzne remeslá. V oblasti prebiehala ťažba dreva, ktorá ovplyvňovala charakter krajiny. Osídlenie v priamej blízkosti vrcholových častí Poľany bolo skôr sezónne, spojené s pastierstvom a zberom lesných plodov. Stálejšie osídlenie sa formovalo skôr na úpätí Poľany, kde vznikali dediny a samoty, ktorých obyvatelia boli spätí s lesom a poľnohospodárstvom. Tieto osady zohrávali dôležitú úlohu v hospodárskom využívaní oblasti.

Postupom času, s rozvojom dopravy a záujmu o prírodu, začala byť Poľana objavovaná ako atraktívna turistická destinácia. Začali sa budovať prvé turistické chodníky a chaty, ktoré umožnili hlbšie spoznávanie tohto pohoria.

Prečo navštíviť Detviansku Poľanu


a čo vás čaká

Detvianska Poľana je ideálnym cieľom pre turistov všetkých úrovní, ponúkajúc širokú škálu turistických trás od nenáročných prechádzok po náročnejšie výstupy na jej vrcholy. Najvyšší vrch pohoria, Poľana (1 457,8 m n. m.), ponúka obmedzené, no napriek tomu pôsobivé výhľady na okolitú krajinu. Z vhodných miest je možné vidieť okolité vrchy a hrebeň pohoria, ako aj vzdialené pohoria ako Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Nízke Tatry a ďalšie. Výstup na Poľanu je obľúbenou turistickou aktivitou, ktorá odmeňuje návštevníkov nádhernými panorámami.

Sopečný pôvod Poľany vytvoril unikátne skalné útvary, ako sú Veporské skalky, Melichova skala a Kalamárka, ktoré lákajú turistov a horolezcov. Nachádza sa tu aj Vodopád Bystré, ktorý je so svojou výškou 23 metrov jedným z najvyšších a najmohutnejších na Slovensku a predstavuje obľúbený cieľ výletov.

Oblasť Detvianskej Poľany je úzko spätá s tradičnou kultúrou Podpoľania, ktorá sa prejavuje v:

  • Ľudovej architektúre: Tradičné drevenice a salaše, ktoré sa zachovali v okolitých obciach, svedčia o spôsobe života miestnych obyvateľov v minulosti.
  • Folklóre: Detviansky kroj, ľudové piesne a tance sú známe po celom Slovensku a pravidelne sa prezentujú na folklórnych festivaloch.
  • Remeslách: Rezba do dreva, výroba fujár a píšťal sú tradičné remeslá, ktoré sa v tejto oblasti zachovali dodnes.

Detvianska Poľana ponúka široké možnosti pre turistiku a rekreáciu. Sieť značených turistických chodníkov vedie cez najkrajšie časti pohoria. Okolie Poľany je ideálne pre horskú cyklistiku, s množstvom značených cyklotrás. V zimných mesiacoch je v prevádzke lyžiarske stredisko Poľana nad Detvou. Možnosť ubytovania na farmách a salašoch, s ponukou tradičných jedál a aktivít spojených s vidieckym životom, ponúka agroturistika.

Tipy


pre malých dobrodruhov

Detvianska Poľana a jej okolie ponúka množstvo zaujímavých miest a aktivít. Tu je niekoľko tipov, kam sa môžete vydať:

  • Špania Dolina: Malebná banícka dedinka s unikátnou architektúrou a históriou ťažby medi.
  • Harmanecká jaskyňa: Jedna z najvýznamnejších jaskýň na Slovensku s bohatou kvapľovou výzdobou.
  • Banská Bystrica: Historické mesto s krásnym námestím, hradom a množstvom kultúrnych pamiatok.
  • Slovenské rudohorie: Rozsiahle pohorie s množstvom turistických a cyklistických trás a baníckych miest.

Praktické


informácie:

  • Turistické informačné centrum v Detve vám poskytne aktuálne informácie o atrakciách, podujatiach, ubytovaní a doprave v regióne.
  • Pri turistike sa držte značených chodníkov. V lesoch buďte ostražití kvôli lesnej zveri (medvede, diviaky).
  • Sledujte kalendár kultúrnych a spoločenských podujatí v Detve a okolí. Folklórne festivaly (napr. Detvianska folklórna slávnosť) sú známe v celom regióne.

kontakt


Wow! Takto to tam vyzerá?

Chcete ísť na vlakovýlet?

Nájdite toto miesto na mape.

VIDEO

zašlite nám


tip na výlet

Máš aj ty miesto, ktoré sa ti páči? Možno je to hrad, kde si sa cítil ako princ či princezná, alebo les, kde si stretol rozprávkové zvieratká.

Podeľ sa s Vlakovou patrolou o tvoj tip na výlet. Napíšte nám svoj tip spolu s fotkou a ukáž ostatným deťom, aké krásne miesta máme na Slovensku.

Vlaková patrola má pre teba


furt niečo nové!

Zadajte s maminou alebo tatinom email a my ti dáme vedieť o nových súťažiach, výletoch a podujatiach.

Copyright © Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Všetky práva vyhradené.

Designed & developed by newschool.sk