Vodné kráľovstvo


na severe Slovenska

Rozľahlá vodná hladina, ktorá sa trblieta pod lúčmi slnka, obklopená malebnými kopcami a tichými lesmi – to je Oravská priehrada. Najväčšia vodná nádrž na Slovensku sa rozprestiera na severnom okraji krajiny v nádhernom regióne Orava. S rozlohou takmer 35 kilometrov štvorcových a objemom vody dosahujúcim 375,5 milióna kubických metrov je skutočným gigantickým jazerným zázrakom.

Táto priehrada zohráva dôležitú úlohu – zásobuje okolité oblasti pitnou vodou a zároveň poskytuje útočisko pre rozmanitý svet vtáctva. Na jej brehoch hniezdi množstvo vtákov, a ak budete mať šťastie, môžete zahliadnuť vzácne druhy, ktoré sem prileteli z diaľok. Hladinu priehrady často brázdia kŕdle kačíc či elegantné labute. Oravská priehrada nie je len o prírodných krásach. V lete ožíva rekreačnými aktivitami – môžete sa kúpať alebo člnkovať. V zime, keď hladinu pokryje pevný ľad, sa premení na obľúbené miesto na korčuľovanie či pokojné zimné prechádzky v jedinečnej atmosfére.

História


až súčasnosť

Výstavba Oravskej priehrady, jednej z najvýznamnejších technických stavieb na Slovensku, sa začala v roku 1941 a bola dokončená o trinásť rokov neskôr, v roku 1954. Jej hlavným cieľom bolo regulovať rieku Oravu, ktorá často spôsobovala ničivé povodne. Priehrada tiež zabezpečuje zásobovanie pitnou vodou a výrobu elektrickej energie.

Zaujímavosť -


Obce pod hladinou vodnej nádrže

Vznik priehrady nebol bez obetí. Aby mohla táto obrovská vodná nádrž vzniknúť, museli byť zatopené rozsiahle oblasti vrátane piatich obcí – Slanica, Osada, Oravské Hámre, Ľavkovo a Ústie nad Oravou. Pod hladinou vody zmizli nielen dedinské domy a kostoly, ale aj úrodné polia, záhrady a miesta plné spomienok ich obyvateľov. Smutným symbolom tejto straty sú dve tretiny mesta Námestovo, ktoré prišlo o svoje historické centrum a bolo nútené vystavať novú časť na vyššie položených miestach. Zo zatopených obcí zostal nad hladinou len vrchol kopca s kostolom a cintorínom bývalej Slanice. Tento ostrov dnes poznáme ako Slanický ostrov umenia, ktorý je nielen pripomienkou stratenej histórie, ale aj jedinečnou galériou ľudového umenia.

Ako sa k Oravskej priehrade


dostanete

Ak sa chcete k Oravskej priehrade dostať vlakom, vašou cieľovou stanicou môže byť Tvrdošín alebo Dolný Kubín, ktoré sú najbližšie k priehrade. Z oboch miest premávajú pravidelné autobusové spoje do Námestova a následne k Oravskej priehrade. Autobusová doprava je dobre prepojená s okolitými mestami, takže cestovanie je pohodlné a jednoduché. Autom sa sem dostanete po ceste č. 78 z Dolného Kubína alebo po ceste č. 59 z Ružomberka. Pre aktívnych cestovateľov je možnosť prísť k priehrade aj na bicykli. Región Oravy je známy svojimi cyklotrasami, ktoré vedú malebnou krajinou okolo priehrady.

Čo ešte vidieť


v okolí?

V okolí priehrady nájdete množstvo zaujímavostí, ako je Oravský hrad, jeden z najkrajších hradov na Slovensku a Múzeum oravskej dediny v Zuberci, kde môžete spoznať tradičnú ľudovú architektúru a kultúru regiónu.

Nechce sa rodičom čítať?


Tak si pri zaspávaní vlakové dobrodružstvá vypočujte.

krátky kvíz


čo si si zapamätal z príbehu?

ORAVSKÁ PRIEHRADA - KVÍZ

1 / 5

Čo je Oravská priehrada?

2 / 5

Koľko obcí bolo zatopených kvôli priehrade?

3 / 5

Aký objem vody na prepočet olympijských bazénov má Oravská priehrada?

4 / 5

Aký ostrov zostal nad hladinou priehrady?

5 / 5

Na čo slúži Oravská priehrada?

Wow! Takto to tam vyzerá?

Chcete ísť na vlakovýlet?

Nájdite toto miesto na mape.

Vlaková patrola má pre teba


furt niečo nové!

Zadajte s maminou alebo tatinom email a my ti dáme vedieť o nových súťažiach, výletoch a podujatiach.

Copyright © Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Všetky práva vyhradené.

Designed & developed by newschool.sk